Folyóvízi ökológia

Folyóvízi ökológia

Élet a Dunakeszi-láp vizében május közepén - Bogárnézős vízvizsgálat

2024. november 29. - Kriska György

A hideg télben minden rezzenéstelen a befagyott Dunakeszi-láp jégpáncélja alatt. Pedig mekkora nyüzsgés volt itt még május közepén!

lap.jpg

A befagyott Dunakeszi-láp (Fotó: Kriska Ferenc)

Májusban a vizet már elhagyták a láp félelmetes útonállói, a ragadozó Dytiscus csíkbogárlárvák és a vízparti talajban bebábozódtak. Így az apró lábcsapásokkal úszkálgató gyűrűscombú barázdáscsíkbogár lárvák vették át a csúcsragadozói szerepet. Mellettük kisebb predátorok, a gömbölyű víziatkák és a fantomlárvának is nevezett bojtosszúnyog lárvák vadásznak most éppen a vízben tömegesen tenyésző vízibolhákra és kandicsrákokra. A bojtosszúnyog lárvák ezüstösen csillogó léghólyagocskáiknak köszönhetően vízszintesen lebegnek a vízben. Ha megijednek valamitől, gyors testcsapásokkal fogják menekülőre. A figyelmes szemlélők még egy aprócska hanyattúszó poloskalárvát is megfigyelhetnek a felvételen. Igazán jó hír viszont, hogy ilyenkor már csípőszúnyog lárvát egyáltalán nem találunk a vízben a hatékony biológiai védekezésnek, a ragadozó vízi gerinctelenek akcióba lépésének köszönhetően.

A bejegyzés trackback címe:

https://folyoviziokologia.blog.hu/api/trackback/id/tr8118741424

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása