A folyók és vizes élőhelyek kiemelkedő természeti értéket képviselnek.
Nemcsak a vízben élő növény- és állatfajok számára nélkülözhetetlenek, de a társadalom alapvető szükségleteit is biztosítják. A folyók és vízgyűjtő területeik a természet és az emberiség éltető erői közé tartoznak az egész világon. A társadalom legnagyobb tájátalakító munkája a folyószabályozás, ami miatt a vízfolyások mára töltések közé szorultak, így a folyók az általuk nyújtott javaknak csupán a töredékét tudják nyújtani. Ahhoz, hogy ezen a helyzeten változtathassunk, mindenekelőtt meg kell értenünk és értetnünk a folyóvízi életközösség működését, így hát akcióba lépünk.
Lendület Folyóvízi Ökológia Kutatócsoport (balról jobbra: Tóth Flórián, Becz Barnabás Álmos, Baranyai Eszter, Tenorio-Baigorria Imola, Kriska György, Nguyen Vű Dúc Thinh, Abonyi András, Borza Péter, Egri Ádám)
A kutatócsoport tevékenysége:
A folyóvízi ökoszisztémák komplex ökológiai rendszerek, melyek kutatását integratív, holisztikus szemléletmóddal közelíthetjük. A kutatócsoport elsősorban nagy folyók, hazai viszonylatban például a Duna élőlényközösségeit, a közösségek szerkezetét, biológiai sokféleségét és ökoszisztéma-működését kutatja. Elsődleges cél a folyóvízi táplálékhálózatot alkotó elemek és azok ökológiai kapcsolatainak taxonómiai, funkcionális és vizuális ökológiai jellemzése. Célunk a határfelületeken, mint például a bentosz-plankton, vagy a folyóvíz-szárazföld, végbemenő ökológiai folyamatok megismerése. Kutatásaink a folyóvízi közösségek működésének minél pontosabb megértését célozzák, elősegítve ezzel a klímaváltozásra, ökológiai inváziókra, valamint az emberi zavarásokra adott ökoszisztéma-válasz minél pontosabb becslését.
Tudósokhoz csatlakozva elsőként az aljzathoz kötődő és a lebegtetett mikrovilág varázslatos működését mutatjuk be. Később a szabadszemmel is látható makrogerinctelen csodalények birodalmában vezetjük el a közönségünket. Végül a gerincesek világát is megismerve egyre tisztábban rajzolódik ki előttünk a folyó létét és egészséges működését biztosító teljes ökoszisztéma, a maga sajátos törvényszerűségeivel. A „Folyóvízi ökológia” című filmünk betekintést fog nyújtani a folyók összetett életközösségeibe, miközben a kutatók nyomdokain haladva feltárjuk a folyókat éltető természetes és veszélyeztető mesterséges hatásokat. Pontos helyzetértékelések után a néző a kutatókkal együtt fedezi fel a folyók életközösségeit támogató innovatív megoldásokat. A film végére megmutatjuk, hogyan lehet megmenteni e veszélyeztetett élővilágot, és az is kiderül, hogy miként nem szabad megváltoztatnunk egy folyó környezetét, hogy az egyszerre támogassa a természet működését és az ember érdekét.
Filmünk a Kulturális és Innovációs Minisztérium által meghirdetett Tudományos Mecenatúra Pályázat (MEC_24) támogatásával fog megvalósulni.
A Folyóvízi ökológia című blog az azonos című filmünk tudományos alapjaival, egyes témáival és a filmkészítés eseményeivel foglalkozik látványos képi és filmes szemléltetéssel. A rendszeresen jelentkező blogbejegyzések végén alkalmanként interaktív teszt is elérhető, mely a folyóvízi ökológiáról megszerzett ismeretek rögzítését segíti.
A FILM FŐSZEREPLŐI
Kriska György (DSc) az Eötvös Loránd Tudományegyetem Biológiai Intézetének docense, az HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai Intézetének tudományos tanácsadója, a blogbejegyzések szerkesztője HONLAP
Abonyi András (PhD) a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai Intézetének tudományos főmunkatársa, a Lendület Folyóvízi Ökológia kutatócsoport vezetője HONLAP
Egri Ádám (PhD) a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai Intézetének tudományos munkatársa HONLAP